Анатомія плечового суглобу
Плечовий суглоб утворений трьома кістками: голівкою плечової кістки, суглобової западиною лопатки і ключицею, не пов’язаної з суглобом анатомічно, але значно впливає на його функцію. Площа голівка плечової кістки втричі більша за площу суглобової западині лопатки, званої також гленоїдальною западиною. Конгруентність суглобових поверхонь збільшується за рахунок суглобової губи — хрящового валика, що розташовується по краю суглобової западини.
Плечовий суглоб оточений потужними м’язами та сухожилками, які активно забезпечують його стабільність за рахунок своїх зусиль. До них відносяться надостна, підостна, мала кругла і підлопатковий м’язи, які утворюють ротаторну манжету.
Плечовий суглоб є самим рухливим суглобом в тілі людини. Влаштований він таким чином, щоб дозволяти здійснити рух будь-якого обсягу у всіх площинах. Зворотний бік підвищеної рухливості плечового суглобу — схильність до ушкоджень.

Артроскопія плечового суглобу
Переваги артроскопії плечового суглобу
Артроскопія плечового суглоба (і інших суглобів) у світі визнана найкращим методом діагностики і лікування. Позитивними сторонами є:
- коротке перебування в стаціонарі (1, максимум 4 дні);
- швидке обстеження – 30 – 60 хвилин;
- достовірна точна діагностика;
- малоінвазивність – незначне пошкодження тканин;
- скорочений період реабілітації.
Артроскопія на плечовому суглобі дозволяє значно полегшити стан хворого, продовжуються терміни ремісії при хронічних захворюваннях.
Показаннями до артроскопії плечового суглобу є:
- звичний вивих плеча;
- пошкодження ротаторної манжети плеча;
- пошкодження суглобової поверхні;
- субакроміальный конфлікт;
- хондроматоз (наявність внутрішньосуглобових тіл)
- деформуючий артроз плечового суглобу.

Підготовка до операції
Хворому необхідно заздалегідь здати загальний аналіз, біохімічний аналіз крові, коагулограму, ЕКГ, та спеціальні обстеження плечового суглобу: рентгенографію, УЗД , МРТ.
Хід операції
Операція на плечовому суглобі зазвичай проводиться під загальним наркозом.
Під час артроскопічної операції на суглобі плеча хірург повинен отримати вільний доступ до суглобу. Обирається найбільш оптимальне положення укладання хворого.
Класична поза. Хворий зазвичай лежить на здоровому боці. Хвора рука відведена вгору і злегка убік через систему блоків.
Позиція «пляжного» крісла або шезлонга. Пацієнт розташовується напівсидячи, нахилившись вперед. Суглоб звисає через край столу.
Операційне поле знезаражується . Відмічається розташування окремих частин суглоба і місця введення інструментів. У місці доступу робиться невеликий розріз розміром 5 мм. Через нього з використанням троакара вводять футляр артроскопу. Троакар вилучається і замінюється артроскопом з оптичною камерою. Через інший розріз вводиться канюля для необхідних інструментів. Подальший хід обстеження і вибір тактики лікування визначається від характеру патології плечового суглобу.

Відновлення
Незважаючи на те, що дана операція переноситься досить легко, вона потребує відновлювальних заходів та грамотної реабілітації. Тривалість відновлювального періоду залежить від виду операції та самого пацієнта. Як правило, пацієнта виписують на наступний день після операції.
Протягом 1 тижня плечовий суглоб фіксується пов’язкою. Лікувальна фізкультура проводиться з першого дня після операції до повного одужання.
